Ginseng (Panax Ginseng)

Panax sözcüğü, Yunanca hepsi veya tam anlamındaki “pan” ve sağlık anlamına gelen “akos” sözcüklerinden oluşur ve her şeyi tedavi eden anlamına gelir. Özellikle Çin ve Hint tıbbında çok kullanılır.

Ana vatanı Çin, Japonya, Kore gibi Uzakdoğu ülkeleridir.

Büyük kazık köklü çok yıllık otsu bir bitkidir. 6-8 yaşındaki bitkilerin köklerinin çapı 10 santimetreyi bulmakta olup, beyaz veya kırmızı renklidir.

Uykusuzluk sorununa faydalıdır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Vücut direncini arttırır ve zindelik kazandırmakta yararlıdır. Vücudun yaşlanma etkisini yavaşlatma özelliği vardır. Kan basıncının normale gelmesini sağlar. Kalp ve Damarları kuvvetlendirici etkisi vardır. İştah açar. Cinsel gücü arttırıcı etkisi vardır. Antioksidan özelliği bulunur. Tümör gelişimini önler, radyoterapi ve kemoterapinin yan etkilerini azaltır. Kanser tedavisinde kullanılır. Konsantrasyonu artırır ve stresin giderilmesinde faydalıdır.

Tıbbi Nitelikleri: Bağışıklık sistemi güçlendirici, damarları koruyucu, kan dolaşımını düzenleyici, hormon dengeleyici, kan şekeri düzenleyici , sakinleştirici, cinsel gücü artırıcı, genel koruyucu.