Ginkgo Biloba

Ginkgo biloba beyin ve tiroid bezi dokuları için vazgeçilmez bir takviyedir. Beyindeki kan dolaşımı ve beyin hücrelerinin oksijen kullanımını artırdığı bilinmektedir. Nükleik asit ve protein sentezini hızlandırmaktadır.

Modern farmakolojiye göre ginkgo bilobanın nörolojik ve sinirsel hastalıklar üzerinde tedavi edici etkisi olduğu kaydedilmiştir. Özellikle beyin hücrelerini metal iyonlara karşı korumaktadır. Yapılan tetkikler sonucu ginkgo kullanıldığında beyindeki metal aktivitesinin azaldığı belirlenmiştir.

Kanser Tedavisinde Araştırılan Diğer Bitkiler ve Faydaları üzerine çalışmaları okumak için tıklayın.

Ginkgo Biloba’nın Faydaları Üzerine Yapılan Çalışmalar

Amerika’da Boston Kanser Araştırma Merkezi’nde Ginkgo bilobanın yumurtalık tümörleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Doğru doz ve yöntem ile uygulandığında ginkgo bilobadaki etken maddelerin yumurtalık tümörleri üzerinde tedavi edici etkileri olduğu belirtilmiştir. ginkgo biloba bileşenleri olan quercetin ve ginkgolide A ve B’nin yumurtalık tümörlerinin çoğalmasını engellemektedir. Bunlara dayanılarak yapılan birçok araştırma ginkgo bilobanın kötü huylu tümörlerin apoptosis (fizyolojik hücre ölümü) yoluyla parçalanmasında etkili olduğu, kanserleşmeyi önlediği bilinmektedir.

Japonya’da Sojo Üniversitesinde ginkgo biloba tümör hücrelerinin büyümesi üzerindeki durdurucu etkileri incelenmiş ginkgo biloba farelerdeki melanoma, insan akciğer tümörlerindeki adenocarcinoma hücreleri üzerindeki tümör hücrelerinin büyümesini engellediği kaydedilmiştir. Ginkgo bilobanın anti-tümör ajanı olarak hastalarda kullanılabileceği düşünülmektedir.

Amerika’da Massachusetts Üniversitesinde ginkgo biloba in-vitro koşullarda hiperglisemi ve hipertansiyon üzerindeki etkileri incelenmiş fenolik içeriğinden kaynaklı olarak antioksidan etki gösterdiği, α-Amilaz, α-Glukosidaz ve Angiotensin I-Converting enzimler üzerinde inhibe edici (kısıtlayıcı) etkilerinden dolayı da diyabet ve hipertansiyon hastalarının kullanması tavsiye edilmektedir.

Brezilya’da Paulo State Üniversitesinde ginkgo bilobanın karaciğer tümörleri üzerindeki koruyucu etkisi incelenmiş ve ginkgo biloba  karaciğer hücrelerini kimyasal ve oksidatif hasara karşı, lif dejenerasyonuna karşı korumaktadır. Karaciğer hücrelerinin zarar görerek, kontrolsüz çoğalmasını ve kanserleşmesini önlemektedir.

Almanya’da Karlsruhe Üniversitesinde bağışıklık sistemi üzerinde koruyu etkileri incelenmiş ve ginkgo bilobanın ve Alzheimer hastalarında kullanılabildiği açıklanmıştır. Potansiyel alerji ve diğer bağışıklık sisteminin tahribatına dayalı hastalıklarda önleyici etkisi belirtilmiştir.

Fransa’da Georgetown Üniversitesinde ginkgo bilobanın serbest kolestrol seviyesi üzerindeki etkileri incelenmiş, ginkgo biloba kullanıldığında beyinin ürettiği β-Amyloid üretimini tetikleyen proteinin aktivasyonunu inhibe ettiği, serbest kolesterol seviyesini düşürdüğü açıklanmıştır.

Uzmanlarımızla Görüşün
Open chat
Whatsapptan Yazın