Ginkgo Biloba Nedir, Ne İşe Yarar?

Ginkgo Biloba, beyin ve tiroid bezi dokuları için vazgeçilmez bir takviyedir. Beyindeki kan dolaşımı ve beyin hücrelerinin oksijen kullanımını artırdığı saptanmıştır. Nükleik asit ve protein sentezini hızlandırmaktadır. Modern farmakolojiye göre ginkgo biloba’nın nörolojik ve sinirsel hastalıklar üzerine tedavi edici etkisi olduğu kaydedilmiştir. Özellikle beyin hücrelerini, metal iyonlara karşı korumaktadır.

Yapılan tetkikler sonucu, ginkgo biloba kullanıldığında beyindeki metal aktivitesinin azaldığı belirlenmiştir.Amerika’da ki Boston Kanser Araştırma Merkezi’ nde, ginkgo biloba’nın yumurtalık tümörleri üzerindeki etkisi incelendiğinde ise; doğru doz ve yöntem uygulandığında ginkgo biloba’da ki etken maddelerinin yumurtalık tümörleri üzerinde tedavi edici etkileri olduğu belirtilmiştir. Ginkgo biloba bileşenleri olan quercetin ve ginkgolide A ve B yumurtalık tümörlerinin çoğalmasını engellemektedir. Bunlara dayanılarak yapılan birçok araştırma ginkgo biloba’ nın, kötü huylu tümörlerin apoptosis )fizyolojik hücre ölümü) yoluyla parçalanmasında etkili olduğu yönündedir.

Japonya’da Sojo Üniversitesi’nde ginkgo biloba’nın, tümör hücrelerinin büyümesi üzerindeki durdurucu etkileri incelenmiş; farelerdeki melanoma ve insan akciğer tümörlerindeki adenocarcinoma hücreleri üzerindeki, tümör hücrelerinin büyümesinin engellenmesinde yardımcı olduğu kaydedilmiştir. Ginkgo biloba’nın anti-tümör ajanı olarak hastalarda kullanılabileceği açıklanmıştır.

Ayrıca ginkgo biloba’nın; fenolik içeriğinden kaynaklı olarak antioksidan etki gösterdiği, α-Amilaz, α-Glukosidaz ve Angiotensin I-Converting enzimler üzerinde inhibe edici (kısıtlayıcı) etkilerinden dolayı da diyabet ve hipertansiyon düzenleyici olduğu belirtilmektedir.

Ginkgo biloba, tiroid bezinin düzenli çalışmasına katkıda bulunmaktadır. Zihni açıcı, yorgunluk ve stres azaltıcı etkileri olduğu belirtilmektedir. Beynin beslenmesine yardımcı olur ve hafızayı güçlendirir. Öğrenme yeteneğini artırır, Alzheimer hastalığında etkilidir.

Anti-alerjik özelliği olduğu bilinmektedir, bağışıklık sistemini güçlendirir. Metabolizmayı hızlandırarak, sindirime yardımcı olur. Enerji verir, nükleik asit ve protein sentezini hızlandırır.

İktidarsızlık ve sertleşme problemlerinde faydalıdır.