Geven (Astragalus membranaceus)

Astragalus, Yunanca boyun omuru sözcüğü kökenlidir.  Geven dünyada 1000’in, ülkemizde ise 400’ün üstünde türü yetişen bir bitkidir.

Türkiye’de Ketre, Kar geveni, pişik geveni, at geveni, çoban yastığı, domuz dikeni, kirpi otu gibi isimlerle de bilinir.

Anavatanı Batı Asya, Çin, Tayvan ve Kore’dir. Türkiye’de; Elazığ, Çanakkale, Giresun, Ankara ve Konya, Elbistan, Sarız civarlarında yetişmektedir.

Çok yıllık bitkilerdendir. Yetiştiği bölgelere göre farklılaşan 2000 kadar türü vardır. Yapraklar eliptik bir şekilde dal boyunca karşılıklı sıralanmıştır. Sarı, açık sarı, beyaz ve pembe açan türleri mevcuttur. Çok yıllık otsu, dikenli bitkilerdir. Boyları türüne göre 5 – 100 cm ve bulunduğu yükseklikler 200 – 2700 m arası değişir

Soğuk algınlığı ve grip, enfeksiyon, kronik yorgunluk ve astımda şifa sağlamaktadır. Kalp rahatsızlıkları, böbrek rahatsızlıkları, mide ülserleri rahatsızlıklarında faydalıdır. Alerji ve yaralara iyi gelir. Genel hazım sorunlarını yok eder. Kemoterapiyle ilişkili olarak iştah kaybı veya yorgunluğu ortadan kaldırmaktadır.

Tıbbi Nitelikleri: Balgam ve idrar söktürücü, hazımsızlık giderici, bağışıklık güçlendirici, böbrek ve mide rahatlatıcı