Fitoterapi (Bitkisel Tedavi) Gerçeği

Kanser hastalığı dünya nüfus artışı ile orantılı olarak artıyor görünse bile bu artış oranlarında ki son yüzyıl farkı da dikkat çekmektedir. İlerleyen teknoloji, beslenme alışkanlığının değişmesi,gıdaların üretimi ile genetik olarak oynanması, insanların doğal sağlığı koruma düşüncesinden uzaklaşması vb. birçok faktör kanserin yoğunlaşma bölgelerini ve sıklığını değiştirmiştir. Dünya genelinde hastalıklardan ölüm sebebi Kardiovasküler hastalıklar yani kalp damar hastalıkları hep birinci sıradadır. Bu sebep sadece hastalık olarak değil yaşlanan bir bedeni sorun olarak geliştiği için doğal bir sebep olarak da tanımlanbilir.. Ancak kanser bir hastalıktır ve her yaşta görülebilir.

Kanser hastalığından sebep yaşam kaybı dört üncü sıralardan ikinci   sıraya yükselmiştir. Yapılan araştırmalar 2030 lu yıllardan sonra kanser’in dünyada birinci yaşam kaybı sebebi olabileceğine yöneliktir.. Böyle bir gerçek herkes açısından  düşündürücü olmalıdır. Gerek toplumun yeteri kadar bilinçlendirilmesi, gerekse koruyucu hekimliği benimsetmek ciddi ve olumlu katkılar sağlayabilir.

Kemoterapi Nedir?

Kemoterapi denince halkımız bu kelimeyi sadece kanser hastalarına özel bir kelime olarak algılıyor. Oysa kemoterapinin Türkçe manası ‘ilaç uygulaması’ dır Yani baş ağrısı için aldığınız bir ağrı kesici hatta  bir aspirin  bile  kemoterapidir.

Fitoterapi Nedir?

İnsanların sağlıklı veya  hasta iken tükettiği gıdalar ve çaylar bile  aslında bir nevi  Fitoterapi’dir.

Fitoterapinin Türkçe manası ise ; Bitkisel tedavidir. Özellikle hasta olunan dönemlerde Fitoterapi anlayışı daha da öne çıkmaktadır. Örneğin; mide sorunu ortaya çıktığında nane- limon kaynatmak, üst solunum yollarında zencefil’i bal ile macun yapmak, çocuklara ballı süt içirmek vb. birçok örnek sayılabilir. Hatta toplum içerisinde aniden kan şekeri düşen bir insana  kesme şeker verilir. Tansiyonu düşene tuz veya tuzlu ayran,  tansiyonu çıkana limon verilmesi gibi yerleşmiş ve doğal ilaç haline gelmiş ciddi boyutta ki alışkanlıkları göz ardı etmemek gerek.

İnsanlar günlük yaşamda karşılaştıkları sağlık sorunları ile ilgili problemlerde alışkanlıkları ve inançları gereği Fitoterapiyi vazgeçilmez olarak kabul etmişlerdir. Bu sebep ile  kanser hastalığı ile karşı karşıya gelindiğinde’ bu seçeneği mutlaka değerlendiriyorlar. Bilindiği üzere özellikle ülkemizde kanser hastalığı nedeni ile  medikal tedavi alan ya da alamayan önemli bir kesim hasta  alternatif arayışlara yönelebiliyor. Birçok kulaktan dolma bilgi ile ciddi yanlışlara düşebiliyor ve daha kötü sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Üstelik bu alanda yapılan istismar eylemleri ciddi boyutlardadır..

Hastalara bir takım yasaklar getirerek ya da bütün bu olumsuzlukları eleştirerek meseleler çözülememiştir. İlaç uygulaması yapılan bir kanser hastasının beslenmesinden psikolojisine kadar tedavisi bir bütün olarak ele alınmalıdır. Bu sebeple en iyi tedavi bilinçli, kontrollü, hastayı doğru tedavi eden ve yönlendiren uzman tavsiyeleridir.

Kanser ve Alternatif tedaviler üzerine yazılmış diğer makaleleri okumak için tıklayın.

Bitkisel ilaçların güncel tıp’ta ne kadar önemli yerleri olduklarına dikkat çekmek gerekir. Halen eczanelerde doktor reçetesi ile satılan bu droglar ;

Tebokan – mensei: Ginko biloba ( mabet ağacı); (Alzheimer hastalığı ve demans tedavisi ).
Ergoit Alkoloidleri- mensei : Claviceps purpurea (çavdar mahmuzu ),(migren ve Parkinson hastalığı tedavisi )
Colchicum Dispert  – mensei : Colchicum autumnale (acı çiğdem kökü ) ; (gut , ailevi Akdeniz ateşi ve Behçet hastalığı tedavisi ).
Morfin (Morphium ) – menşei : Papaver Somniferum (afyon); (güçlü ağrı kesici )
Digoxin – mensei: Digitalis Ranata (yüksük otu ) ; ( kalp yetmezliği, taşikardin tedavisi ).
Atropin – mensei : Atropa belladonna (güzel avrat otu) ; (şok tedavisi , safra kolikleri tedavisi, zirai ilaç zehirlenmeleri tedavisi   ).
Aspirin – mensei : Salix alba (ağrı kesici , kan sulandırıcı ).
Paclitaxel ( taxol)-mensei :   Taxus brevifolia (  porsukağacı ); ( kanser kemoterapi ilacı ) vs.dir.
Doxium, Daflon – mensei : Castanea satival  (yaban kestanesi ) ; ( hemoraid ,  kılcal damar yetmezlikleri )

Tüm bu ilaçlar bütün  dünyada yaygın olarak kullanılan , hatta bazıları alternatifi dahi olmayan ilaçlardır. Bütün bu gerçekler ışığında Fitoterapi , önemli avantajları ile ileride yaşamınıza daha çok girecektir.