Fesleğen (Ocimum basilicum)

Ocimum sözcüğünü ilk olarak Plinius kullanmıştır. Daha önceleri “okimon” adı kullanılıyordu. Basilicum sözcüğü ise Yunanca, kraliçelere layık anlamındaki “basilikos” sözcüğünden gelir.

Türkiye’de Fesliyen, Peslan ve Reyhan gibi isimlerle de bilinir.

Ana vatanı Asya’nın dönenceler arasında kalan bölgelerine dayansa da, günümüzde yeryüzünün öteki ılıman bölgelerine de yayılmıştır. Türkiye’ye ana vatanı olan İran dolaylarından gelmiştir.

Boyları genellikle 20 ile 60 cm arasında değişir. Renkleri açık yeşilden koyu yeşile kadar değişen yaprakları yumuşak olup, 1-5 cm arasında uzunlukta ve 1-3 cm arasında genişlikte olurlar.

Sindirim sistemine faydalıdır. Sinir sistemini olumlu etkileme özelliği vardır. Şişkinlik problemlerinde faydalıdır. Mide bulantısını yatıştırır ve bağırsak parazitlerini öldürür. Yatıştırıcı etkisi sayesinde, sinirlilik, depresyon, gerginlik ve uykusuzluk durumlarında yardımcı olur. Anne sütünü artırmaya faydalıdır. Sinek ve böcek ısırıklarının tedavisinde faydalıdır. Antibakteriyel özelliğe sahiptir. Enerji verir ve iştah açıcıdır. Öksürüğü ve baş dönmesini kesmeye yararlıdır. Kalp ve kan dolaşımı sorunlarında faydalıdır.

Tıbbi Nitelikleri: Kramp çözücü, yatıştırıcı, öksürük kesici, süt artırıcı, uyarıcı, iştah açıcı, enerji verici, hazımsızlık ve şişkinlik giderici.