Egzama – Mayasıl

Egzama, tıpta erythema pernio olarak bilinen çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilen , deride kızarıklık (eritem) , içi sıvı dolu keseciklerin oluşması , pullanma , kalınlaşma ve sertleşme (likenleşme) gibi özellikler gösteren , çoğunlukla psikolojik sebepli bir deri hastalığıdır. Egzamanın en yaygın görülen çeşitleri temas dermatit , atopik dermatit , seboreik dematittir. Bunların dışında çocuk bezi egzaması ve terleme bozukluğuna bağlı ( dishidroz ) egzamalar da oluşur.

Egzama akut ya da kronik şekilde oluşabilir. Akut biçiminde oluşan egzamada , deride kızarıklık görülür , içi sıvı dolu kesecikler oluşur ve bu oluşan keseciklerin patlamasıyla deride sulanma (eksüdasyon) ile karakterizedir. Kronik biçimde gerçekleşen egzamada  deri kalınlaşıp , sertleşir ve kaşıntılı kızarıklık ile karakterizedir. En sık görülen çeşitleri , temas egzaması(dermatit) ve atopik dermatittir.

Temas Dermatiti

Cildin , doğrudan temas eden maddelere tepki göstermesi ( reaksiyon vermesi) sonucu oraya çıkar ve hem alerjik hem non-alerjik olarak ortaya çıkabilir. Çocuk yaşlarda nadir görülür , ancak okul çağından itibaren oluşma olasılığında artma bulunmaktadır.

  • Non-alerjik temas dermatiti ; temizlik maddeleri , su ve dezenfeksiyon maddeleri gibi cildi tahriş edici maddelerle doğrudan temas halinde ortaya çıkar.
  • Alerjik temas dermatiti ; alerji tetikleyen nikel , kobalt , krom , lateks , parfüm , kumaş , reçine , formaldehit gibi maddelerin deriye teması halinde ortaya çıkabilecek durumdur.

Atopik Dermatit

Alerji veya enfeksiyondan kaynaklanan , bulaşıcı olmayan ve kaşıntı veren bir cilt iltihabıdır. En yaygın olarak çocuklarda görülen bir egzama türüdür ve bu sebeple çocuk egzaması da denilmektedir. Lenfositler tarafından üretilen antikorlar deri hücrelerine ulaştıklarında ve alerji,ye sebep olan maddelerle birleştiklerinde belirtiler ortaya çıkar. Egzama durumunda ciltteki enfeksiyonlara karşı savunma sistemi zayıftır ve enfeksiyon oluşması halinde egzamada kolayca kötüleşme oluşabilir.

Egzama normak durumundan daha kırmızı ve kızarmış ise enfekte olmuş olabilir. Bu durumda sıvı akıtabilir ve sonunda kabuklar oluşabilir. Bunun sebebi egzamaya bakteri ya da virüs gelmesidir. Tedavinin başarılı olması için , egzamayı iyileştirmenin yanında enfeksiyonun da tedavi edilmesi gerekmektedir.

Seboreik Dermatit

Yağ bezlerinin aşırı yağ salgılamasına bağlı olan ve yeni doğanlarda kabuklanma biçiminde görülen egzama türüdür. Saçlı deri , göz çevresi , kulaklar , göğüs kemiği bölgesi ve koltuk altı gibi derinin en çok yağlanma gösteren bölgelerinde görülür. Hastalığın nedeninin ve nasıl bir etkileşim geçirdiğinin belirsiz olması , şiddetlenme dönemlerini önceden kestirmeyi olanaksızlaştırıyor ve tedaviyi güçleştiriyor.