Damar Otu (Plantago Lanceolata)

Sırbistan’ da Novi Sad Üniversitesi’nde, damar otu anti-inflammatuar etkisi incelenmiş. Kalp-damar hastalıkları üzerindeki olumlu etkilerinden dolayı tavsiye edilmektedir.

Bunun yanında iltihap önleyici etkileri de damar otunu çok değerli kılmaktadır. İspanya’da  Sevilla Üniversitesi’nde damar otu tümörlü hücreler üzerindeki zehir etkisi incelenmiş.

Geleneksel tıpta tümörlü hücreleri tamir etmekteki faydaları ortaya çıkarılmıştır. İçeriğindeki flavonoidler, luteolin türevler gibi etkin maddelerin DNA üzerindeki tahribatı azaltıcı etkilerinden dolayı DNA hasarına ve tümörlü hücrelere karşı kullanılmaktadır.

Kanser Tedavisinde Araştırılan Diğer Bitkiler ve Faydaları üzerine çalışmaları okumak için tıklayın.

Damar Otu’nun Faydaları Üzerine Yapılan Çalışmalar

Ankara’da Gazi Üniversitesi’nde damar otu, geleneksel tıpta karaciğer hastalıklarına karşı koruyucu etkileri incelenmiş. Karaciğer üzerinde lipit peroksidasyonunu  önlemek ve lipit peroksidasyonunun yarattığı hasardan karaciğeri korumak için kullanılabileceği saptanmıştır.  AST ve ALT değerlerini normal düzeylerinde tuttuğu yine deneyler sonucunda gözlenmiştir.

Enzim seviyelerini düzenleyerek karaciğeri koruma özelliğine sahiptir. Belçika’da Brussels Üniversitesi’nde damar otu interferon-Y aktive edici makrofajlar tarafından tümör hücrelerini öldürdüğü üzerine bir çalışma yapılmış ve tümör hücreleri üzerinde etkili olduğu saptanmıştır.

Call Now Button
Open chat
Whatsapptan Yazın