Damar Otu Nedir, Ne İşe Yarar?

Türkiye’de yaygın olarak bulunabilen bir türdür. Etkin maddeleri; musilaj (zamksı) madde, iridoit glikozitler (aucubin, catalpol) fenilkarbonik asitler, saponinler ve tanenlerdir. Halk tababetinde Eski Yunan ve Romalılar’ dan beri kullanılmıştır.

Yeni araştırmalar sonucu içeriğindeki tanenler ve aucubinin iltihap giderici ve antibakteriyel etkileri ile ağız, boğaz ve üst solunum yollarının iltihabi hastalıklarında kullanılır. Özellikle üst solunum ağız-boğaz iltihaplarında mukoza üzerine yayılan ve yapışan musilaj (zamksı) maddenin etkili olduğu anlaşılmıştır. Bu etki anabileşenler olan aucubin ve catalpol, mükemmel antiinflamatuar ve antibakteriyel özellikleri ile ortaya çıkar.

Aynı özellikler balgam sökücü (ekspektoran), öksürük kesici (antitussif) ve antiastmatik etkileri destekler. Diğer taraftan bazı alerjik ve iltihabi cilt hastalıklarında; örneğin böcek sokmaları, ısırgan otu dalamaları, nörodermit ve iltihaplı yaralarda kullanım alanı bulur.

Bitki ekstraktı bunlar dışında belirgin bir serbest radikal süpürücü özelliğe sahiptir. (Schapoval ve ark.,1988) Bunun dışında antihepatotoksik etkisi kanıtlanmış olup bu etki silimarinden daha güçlüdür. Balgam, öksürük, boğmaca, bronşiyal astım ve akciğer tüberkülozunda, etkili olabilmektedir. Nefes darlığında, bronş genişletici olarak kullanılabilir. Halk arasında lapası iltihabi cilt lezyonları üzerine bağlanır böylelikle absenin patlaması ve cerehatin akması sağlanır.

Call Now Button
Open chat
Whatsapptan Yazın