Civan Perçemi ve Faydaları

Halk tababetinde ilk kullanılan bitkilerdendir. Bitkinin Latince adının (achillea millefolium) Aşil’in (Akhilleus) Truva Savaşı’nda kendisinin ve askerlerinin aldığı yaraları civan perçemi ile iyileştirdiği efsanesine dayanır. Civan perçemi, yüzün üzerinde biyolojik aktif madde içermektedir.

Bitkiye özelliğini veren maddeler arasında akillein maddesi kanama durdurucu (hemostatik) özelliğe sahiptir. Bu önemli özelliği ile dahilen mide ve hemeroid kanamalarında, haricen ise kanamalı açık yaralar ve burun kanamalarında hem kanama durdurucu hem de yara iyileştirici özellikleri öne çıkar.

En yeni fitoterapi çalışmalarında içindeki azulen ve kanazulenler antinflamatuar özellikleri ile ağıziçi yaralar ve gingivitiste kadın genital sistemi hastalıklarında örneğin fluor vaginalis, vulvitis, kolpitiste başarı ile kullanılır. Hatta Almanya’da civan perçemi kullanan kadınların genital hastalıklara yakalanmadığına ilişkin özdeyişler bulunmaktadır.

Bitki içeriğindeki glikozil flavonoidler, güçlü antihepatotoksik etkilidirler. Bu özellik paracetamol ve karbontetraklorür zehirlenmelerinde kanıtlanmıştır. Hepatoprotektif etkisi inflamasyonlu karaciğer hastalıklarında kullanılmasını mümkün kılar.

İçerikteki seskiterpenik laktonlardan dolayı koloretik (safra akımı salgılanmasını arttırıcı) ve flavonoid ve fenolkarbonik asitlerle de safra yolları kramplarında (kolanjit) kramp çözücü etkisi vardır.

 

Call Now Button
Open chat
Whatsapptan Yazın