Civan Perçemi (Achillea Millefolium)

Kanama durdurucu ve yara iyileştirici özelliği vardır. Yara tedavisinde ise büzücü etkisinden dolayı kullanılır. Yunanistan’da Atina Üniversitesinde yapılan bir çalışmada, civan perçemi antioksidan ve antimikrobiyal aktiveleri incelenmiş. Antioksidan aktivitesi ile hücreleri serbest radikal hasarına karşı koruduğu açıklanmıştır. Bu durum kötü huylu hücrelerin oluşma riskini azaltmaktadır. İçeriğindeki achillein etkin maddesi barsak kaslarını gevşeterek, kalsiyum gibi minerallerin akışını kolaylaştırır. Hareketli barsak sendromunun belirtilerini hafifletir.

Kanser Tedavisinde Araştırılan Diğer Bitkiler ve Faydaları üzerine çalışmaları okumak için tıklayın.

Civan Perçemi’nin Faydaları Üzerine Yapılan Çalışmalar

Brezilya’da Federal do Parana Üniversitesinde farmakoloji bölümünde yapılan bir araştırmada civan perçemi anti-ülserojenik aktivitesi incelenmiş, civan perçemi kullanılarak yapılan çalışmada gulutatyon seviyesi ve superoksit dismutaz aktiviteleri ölçülmüştür. Sonuçlar incelendiğinde gastrik ülserler üzerinde olumlu etkileri olduğu açıklanmıştır. Yine aynı üniversitede farklı bir grubun yaptığı çalışmada civan perçemi inflamasyon, ağrı, yara, hemoroid ve gastrointestinal, mide, bağırsak şikayetlerinde kullanılabildiğini, gastrik mukozayı koruduğu için gastrik lezyonların oluşumunu önlediği ortaya konulmuştur. Solunum hastalarına karşı da koruyucu özelliği vardır. İçeriğindeki askorbik asit ve C-vitamininin bakterisit etkisinden dolayı bronşit, soğuk algınlığı ve gribe karşı önleyicidir. Tüberküloz, astım, alerji ve ateşe karşı da etkilidir.

Viyana Üniversitesinde fare karaciğeri üzerinde yapılan bir araştırmada enginardaki cynarinden daha yüksek choleretic (safra salgısını artırıcı) etki gösterdiği gözlenmiştir. Anti-alerjenik etkileri de vardır. Diyabet ve egzamada da kullanılabilir. Kan akışını düzenlediği için yüksek tansiyon hastalarında önerilmektedir. İtalya’da Milano Üniversitesinde yapılan bir araştırmada civan perçemi östorojen aktivitesini artırdığı belirtilmiştir. İçeriğindeki Apigenin ve Luteolin etkin maddeleri östorojen reseptörlerini (α ve β) aktive etmektedir. Yüksek orandaki östorojen içeriği oluşmamış meme kanserlerinin önlenmesinde oldukça etkilidir. Hafıza kaybı üzerindeki etkisi ise; kolin etkin maddesi içeriğinin zengin olmasıyla sinirsel iletimde ve hafızanın korunmasında önemlidir.

Uzmanlarımızla Görüşün
Open chat
Whatsapptan Yazın