Boğa Dikeni (Eryngium Campestre)

Eryngium adını adını Theophrast’ın, Yunanca geğirmek, kusturmak anlamındaki “aringano” veya “ereugomai” sözcüklerinden türettiği ileri sürülmektedir. Campestre Latince tarla anlamına gelen ” campus” sözcüğü kökenlidir.

Türkiye’de Deve dikeni, Deve Elması, Tengel Dikeni, Sütlükengel gibi isimlerle de bilinir.

Ana vatanının Avrupa’nın güneybatısı, Balkanlar, Ön Asya, Kuzey Afrika, Güneybatı Asya olduğu sanılmaktadır. Ülkemizde, Edirne, Çanakkale, Kırklareli, İstanbul, Bursa, Bolu, Urfa, Mardin Bitlis, Hatay, Amasya, Ankara ve Kütahya’da sıkça görülmektedir.

Çok yıllık bir bitkidir, boyu 50-60 cm’ye ulaşır. Gövdesi kalın, dayanıklı ve çok açık yeşildir. Yanlara doğru birçok dal verir. Beyazımsı ve gri yeşil çiçekler açar.

Karaciğer hastalıklarında faydalıdır. Gaz şişkinliğine iyi gelir, kramp çözücü etkileri vardır. Zehirlenme ve epilepsi hastalığında faydalıdır. İdrar ve menstrüasyon söktürücü özelliği vardır. Öksürük kramplarına faydalıdır. Mayasıl tedavisinde kullanılır. Kas spazmlarında etkilidir. Safra sorunları tedavisinde faydalıdır. Sindirim sorunlarında etkilidir.

Tıbbi Nitelikleri: İştah açıcı, idrar söktürücü, kramp çözücü, menstrüasyon ayarlayıcı, sindirim düzenleyici, şişkinlik giderici.