Civan Perçemi (Achillea Millefolium)

civan perçemi

Civanperçemi, biyolojik aktif bileşikler olarak, terpenoitler (monoterpen, seskiterpen, diterpen, triterpen), lignanlar, flavonoitler, fenolik asitler, camphor, coumarin, inulin, menthol, quercetin, rutin, aminoasit türevleri, yağ asitleri, alkanlar, azulen, inulin ve Chamazulene yanında uçucu yağda bulunan, 1.8-sineol, kafur, terpineol ve ß-pinen içermektedirler. Azulen ve flavonoitlere bağlı olarak spazmolitik özellikler taşır. Yara iyileştirici özelliği uçucu yağın bileşiminde bulunan azulen ve chamazulenden kaynaklanmaktadır.

Achillein Azulen Chamazulene Antiinflamatuar etkili Achillein, luteolin ve apigenin , hem akut hem kronik iltihaplanmayı büyük ölçüde azaltan aynı zamanda antikanser etkilere sahip flavonoidlerdir. Luteolin ve apigenin, kanser hücrelerinde apoptozisi (programlanmış hücre ölümünü) uyarmakta, reaktif oksijen radikallerini nötralize ederek antioksidan etki oluşturmaktadır. Bu antioksidan etkileriyle serbest radikalleri temizler, hücreleri reaktif oksijen türlerinin (ROS) neden olduğu hasardan korur ve tümör hücrelerinde doğrudan hücre döngüsünün durdurulmasını ve apoptozu indükler. Böylece tümör hücresi proliferasyonunu inhibe ederek metastazı (yayılma) baskılarlar. Cilt yaşlanmasının önlenmesi yanında, oksidatif stresi azaltarak, kalbi ve damarları korurlar. Apigenin ve Luteolin estrogen reseptörlerini aktive ederek estrogenin etkisini artırırlar. Bu nedenle potansiyel antioksidan, antienflamatuvar, apoptoz indükleyici ve kemopreventif aktivitelere sahip, doğal olarak bulunan sarı renkli flavonoidlerdir. Bu etkilerinin yanı sıra, damarlarda güçlü bir vazodilatatör etkiden sorumlu olan, nitrik oksit (NO) sentezi için endoteliyal NO sentetaz (eNOS) düzeyini artırarak damarların gevşemesini sağlarlar.

Luteolin Apigenin

Ayrıca Luteolin’in kobay ileumunun kasılmalarını inhibe ederek, spazmolitik etki oluşturduğu belirlenmiştir.

Civan perçemi, içerdiği fito-östrojen ile bayan genital sistem sorunlarında Regl, meme, fibrokist, akıntı, spazm, mantar, enfeksiyonlarında kullanılır. Ayrıca dış hemoroid de kanama dindirici ve damar büzücü etki gösterir. Antienflamatuar özelliği nedeniyle yine kadın jenital sistem hastalıklarında kullanılmaktadır. Cilt kırışıklığını engellediği, migrene yol açan birçok sebebi ortadan kaldırdığı ve kolin içerdiği için sinirsel iletim ve hafızanın korunmasında önemlidir.

Halk hekimliğinde, civanperçemi en popüler kan dindirici bitkilerden biridir. Diüretik, aperatif, karminatif olarak ayrıca adet düzensizliklerinde ve yara iyi edici gibi amaçlarla, iltihabi durumlar, ağrı ve gastrointestinal hastalıklar gibi rahatsızlıkların tedavisinde de yararlanılmaktadır. Ayrıca antimikrobiyal, antiflojistik (iltihabı azaltan), safra kesesi ve karaciğer rahatsızlıklarında (hepatoprotektif ) , menstüral düzensizliklerde , yara iyileşmesinde, ateş düşürülmesinde ve Ca2+ antagonist aktivite ile kardiovasküler rahatsızlıklarda kullanıldığı yapılan araştırmalar sonucunda rapor edilmiştir.

Civan Perçeminin, antioksidan özellikleriyle ilgili yapılan çalışmalarda, insan eritrosit ve lökositlerinde hidrojen peroksit tarafından indüklenen oksidatif hasarı önledikleri ifade edilmiştir. Bazı bilimsel makalelerde bitkinin yapısında bulunan flavonoidlerin antimalaryal etkilerinin de olduğu belirtilmiştir.

Achillea türleri eczacılıkta iştah açıcı, yaralar üzerinde iyileştirici, diüretik, karın ağrısı ve mensturasyon düzenleyici olarak da kullanılmaktadır.

Destek Tedavi Danışma Hattı