Binbirdelik Otu (Hypericum perforatum)

Bitkiyi Hippokrates ve Plinius “hyperikon” olarak adlandırmaktadır. Sözcüğün kökeniyle ilgili değişik açıklamalar vardır. Örneğin “hypo” altında, arasında, “ereike” çalılık, fundalık veya “hyper” üzerinde ve “eikon” resim anlamına gelmektedir.

Türkiye’de Bira Çiçeği, Kılıç Otu, Koyunkıran, Kuzukıran, Yara Otu gibi isimlerle de bilinir.

Avrupa, Kuzey Afrika, Avustralya, Yeni Zelanda, Kanarya Adaları, Kuzey ve Güney Amerika, Anadolu, Kafkaslar, Sibirya, Orta Asya, İran, Kuzey Irak Batı Suriye ve Kıbrıs’ta yetişmektedir.

Boyu 20 cm ile 1 m arasında değişir. Düz kenarlı, uzun biçimli, çıplak yapraklar gövdeye yapışıktır. Yaprakların üzerinde yağ bezeleri vardır. Altın sarısı çiçekler açar.

İştah açar. İdrar ve balgam söktürme etkisi vardır. Sinirleri yatıştırmada etkilidir. Spazm çözücü etkisi vardır. Düzenli ve uzun süreli kullanımlarda depresyon, sıkıntı ve çocuklarda gece altını ıslatma gibi şikayetlerde faydalı olmaktadır. Hafif uyku vericidir. Mikrop öldürücü etkisi ile yaraların temizlenmesinde kullanılmaktadır. Bağırsak solucanlarını düşürmeye yardımcı olur. İltihap giderici özelliği vardır. Ülser tedavisinde yararlıdır. Adet sancılarını azaltıcı etkisi vardır.

Tıbbi Nitelikleri: Antiseptik, büzücü, çatlak giderici, idrar söktürücü, yara tedavi edici, yatıştırıcı, parazit dökücü, iltihap giderici, ağrı giderici.

 

Call Now Button
Open chat
Whatsapptan Yazın