Biberiye Yaprağı (Rosmarinus Officinalis)

Madrid  Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada biberiye yaprağı, antioksidan, anti-tümoral ve anti-iltihabil etkileri incelenmiş, sağlıklı hücrelerin kontrolsüz çoğalarak kanserleşmeye giden sürecine engel olduğu tespit edilmiştir. Bu süreçte katalaz, glutathione peroxidase, superoxide dismutase ve nitric oxide synthase enzim aktiviteleri analiz edilmiştir. Serbest radikal hasarından da hücreyi koruduğu belirtilmektedir.

Özellikle beyin ve kalpte lipit peroksidasyon u sonucu hücrenin tahrip olması ve bunun yol açtığı kontrolsüz hücre çoğalması ile kanserleşmeyi önlemektedir. Alzheimer gibi beyin kaynaklı hastalıklarda önerilmektedir. Yine İstanbul Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada biberiye anti-diyabetik ve anti-oksidan aktiviteleri incelenmiş.

Biberiye kullanılarak yapılan çalışmada, biberiye verilen farede yüksek olan şeker seviyesinin düştüğü ve insülin seviyesinin arttığı gözlenmiştir. Belirli süre farklı deneklerde denen biberiye hem anti-oksidan seviyesini yükselterek hücreleri lipit peroksidasyonundan (hücrenin hasarı) koruduğu hem de anti diyabetik etki gösterdiği açıklanmıştır.

Kanser Tedavisinde Araştırılan Diğer Bitkiler ve Faydaları üzerine çalışmaları okumak için tıklayın.

Biberiye Yaprağı’nın Faydaları Üzerine Yapılan Çalışmalar

Karaciğerde detoksifıkasyon enzimlerinin etkinliğini arttırdığı için toksinlerin vücuttan atılmasında etkilidir. Amerika’da Urbana İllinois Üniversitesi’nde de yapılan bazı çalışmalarda, biberiye tümörleşen hücreler üzerindeki etkisi denenmiştir. İn-vivo şartlarda oluşturulan çalışmada hafıza üzerinde etkili olduğu , adenocarsinoma hücrelerini baskıladığı ve kontrol altına alabildiği belirlenmiştir.

Özellikle meme  ve beyin kanserlerinde kullanılması  tavsiye  edilmektedir. Amerika Washington Georgetown Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada biberiye kemoterapötik ajanlar üzerindeki etkisi incelenmiştir. Yapılan deneyler  sonucunda biberiye kemoterapi ilaçlarının kötü huylu hücreye girmesi ve onları yok etmesinde etkili olduğu , kemoterapi ilaçlarının bu şekilde hücre zarından daha kolay geçerek, Kötü huylu hücre öldürebildiği gözlenmiştir.

Amerika’da New Brunwick , Rutgers Üniversitesi’nde yapılan başka bir araştırmada kolon tümörleri (adenocarsinoma) üzerinde biberiye kötü huylu hücreleri öldürücü etkisi incelenmiştir. İn-vitro ve İn-vivo yapılan çalışmalarda gözlenen sonuçlar gösteriyor ki biberiye anti-inflamatuar (iltihap önleyici) , anti-tümöral, anti-proliferation (kötü huylu hücrelerin çoğalması, metastazını önleyici) etkileri mevcuttur. Bu etkileriyle birlikte üzerinde çalışan kolon tümörü tedavisinde kullanılabilmesi ve yayılmayı önlediği bilinmektedir. Biberiye sodyum, potasyum, klor gibi mineraller açısından çok zengin bir bitki ekstresidir. Böylece mineral miktarını  düzenleyerek ,  böbrek fonksiyonlarını korur.

Uzmanlarımızla Görüşün
Open chat
Whatsapptan Yazın