Biberiye (Rosmarinus officinalis)

Latince “ros” ve “marinus” kelimelerinden oluşan Rosmarinus “deniz şebnemi” anlamına gelir. Bitkinin, deniz kenarlarında ve alçak yerlerde yetişmesi bu kökeni destekler. Bazı bilim adamlarına göre ise kökeni Yunanca “güzel kokan” anlamına gelen “rhoops” “myrinos” kelimelerine dayanır.

Türkiye’de Kuşdili, Hasalban gibi isimlerle de bilinir.

Akdeniz ülkeleri ile Batı ve Güney Anadolu’da doğal olarak yetişir. Türkiye’de genellikle süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

Kışın yapraklarını dökmeyen, çiçekleri soluk mavi, çok yıllık bir bitkidir. 50-100 cm kadar boylanır ve çalı görünümündedir.

Sıvı ve yağ şeklinde kullanılır. Migren, sinirsel dolaşım bozuklukları,sindirim zorluğu, mide spazmlarına iyi gelir. Astım, nefes darlığı, bronşit, öksürük ve nezleye, yorgunluk ve halsizliğe iyi gelir, idrar söktürücüdür. Metabolizmayı hızlandırır, zayıflamaya yardımcıdır. ishali durdurur, hazım kolaylaştırıcı etkisi vardır. vücuttaki şişleri indirir, ödem atmaya yardımcı olur. Karaciğer ve safra yollarında hastalıklarında etkilidir. Vücuttaki yağları eritir, selülit problemini giderir.

Tıbbi Nitelikleri: Dolaşım ve sinir sistemi problemlerini çözücü, zihin açıcı, hafıza güçlendirici, iştah açıcı, metabolizma hızlandırıcı.