Biberiye Nedir, Ne İşe Yarar?

Önemli etken maddeleri; diterpen fenoller, triterpenler, tanenler, flavonlar ve steroidlerdir. Halk tababetinde dahili olarak sindirim şikayetlerinde, genel olarak baş ağrıları, migren ve benzeri ağrılarda, aşırı yorgunluk, baş dönmeleri ve hafıza kayıplarında kullanılmıştır.

Bitki ekstraktının içindeki rosmarinik asit ve fenoller, antiviral aktiviteleri ile herpes simplex virüsünü öldürücü etki gösterirler ( E. Romevo ve ark. 1989). Yapılan hayvan deneyleri özellikle safra kanalı ve ince barsakta spazm çözücü etkisinin olduğunu göstermiştir. Diğer taraftan kronik dolaşım yetmezliği sonucunda oluşmuş hipotoni (tansiyon düşmesi) ve asteni de (yorgunluk) etkili olduğu, toksisite deneylerinde ise, karaciğer koruyucu etkisi gösterilmiştir.

Amerika’ da, Washington Georgetown Üniversitesi’ nde yapılan bir çalışmada biberiye kemoterapötik ajanlar üzerindeki etkisi incelenmiştir. Yapılan deneyler sonucunda biberiyenin kemoterapi ilaçlarının kötü huylu hücreye girmesi ve onları yok etmesinde etkili olduğu, kemoterapi ilaçlarının bu şekilde hücre zarından daha kolay geçerek, kötü huylu hücreyi öldürebildiği gözlenmiştir.

İdrar söktürücü, solucan düşürücü olarak kullanılır. Adet söktürücü, ağrı kesici etkisi olduğu belirtilmektedir.

Astım, nefes darlığı, boğmaca, bronşit, öksürük ve verem de kullanılmaktadır. Yorgunluk, halsizlik ve uykusuzluğu önleyebilmektedir. Sinir yatıştırıcıdır. İştah açıcı, ter önleyici ve ishali durdurucu olarak yardımcıdır.

Call Now Button
Open chat
Whatsapptan Yazın