Aynı Safa Nedir, Ne İşe Yarar?

Akdeniz Havza orijinli bitkinin, flavonoidler (quercetin, isorhamnetinglikozid), triterpen saponinler, karotinoidler, uçucu yağlar ve sesquiterpenler gibi etken maddelerinin zengin antioksidan özellikleri sayesinde kansere karşı koruyucu ve tedavi edici niteliktedir. Aynı safa; öncelikle dolaşım düzenleyici, yara iyileştirici özellikleri ile tanınmıştır.

Yapraklarındaki B-karoten renk kaynağıdır. Turuncu-sarı rengini buradan alır. Triterpenoid esterleri ile antioksidan özellik göstermektedirler. Toksik maddelerin atılmasına yardımcıdırlar. Halk tababetinde ateş düşürücü, iltihap giderici, yara iyileştirici ve yüksek kan şekerini düşürücü olarak kullanılmıştır.

Son yapılan geniş laboratuar çalışmalarında, özellikle lösemi, malign, kalınbarsak ve melanom hücreleri üzerinde öldürücü etkileri olduğu gösterilmiştir. Diğer taraftan, etken maddelerinin antiinflamatuar (iltihap giderici) ve yeni doku oluşumunu teşvik eden ve hızlandıran özellikleri ile mide ve barsak ülserlerinde, haricen ise iltihabi ve inatçı cilt yaralarında başarı ile kullanılmaktadır. Ödem önleyici etki gösterdiği, laboratuar araştırmalarında gösterilmiş ve bu nedenle ödem çözücü olarak yaygın kullanımı bulunmaktadır.

Damar iltihabı, varis ve fistüller, rahim ve böbrek iltihapları, ameliyat yaraları ve yara enfeksiyonları üzerinde iltihap giderici, antibakteriyel özelliği ile tedavi edici olabilmektedir.

Kan temizleyici özelliği ile, Hepatit B-C ve virütik sarılıkların tedavisinde yardımcıdır. Mide barsak kanamaları ve ülserlerde, ayak mantarları, kıl kökü veya ter bezi iltihaplarında, ihtiyarlık lekelerinde etkili olduğu saptanmıştır.

Call Now Button
Open chat
Whatsapptan Yazın