Aynı Safa (Calendula Officinalis)


Şifalı bitkiler arasında çok büyük değere sahiptir. Dolaşım düzenleyici, yara iyileştirici olarak kullanılabildiği gibi bazı kötü huylu tümörleri ve Hepatit (A,B,C) de çok mükemmel etkileri vardır. Yapraklarındaki β-karoten renk kaynağıdır, turuncu-sarı rengini bundan alır. Ayrıca titerpenoidesterleri ile antisdan özellik gösterirler.

Toksik maddelerin atılmasına yardımcıdırlar. Amerikan Journal of Clinical Onkologyde yayınlanan makalede; meme tümörlü bayanlarda radyoterapiye bağlı oluşan ve diğer yöntemlerle giderilemeyen dermatitte günde iki kez olacak şekilde aynı safa uygulanmış, ciltteki tahriş, kızarıklık ve ağrıyı azalttığı gözlenmiştir.

Kanser Tedavisinde Araştırılan Diğer Bitkiler ve Faydaları üzerine çalışmaları okumak için tıklayın.

Aynı Safa’nın Faydaları Üzerine Yapılan Çalışmalar

Venezüella’da virüs inceleme laboratuarında aynı safa çiçekleri, immun yetmezlik virüsü olan tip-1 (HIV-1) virüsünün çoğalmasını etkisizleştirmek için incelenmiş, hem organik hem de sulu ekstrelerinin in-vitro koşullarda Anti-HIV yani HIV virüsü yok edici ve önleyici faaliyet gösterdiği gözlemlenmiştir.

HIV-1 ters trascription göstererek ciddi boyutta azalmaya sebep olmuştur. Bu çalışmanın sonucunda HIV virüsü hastalarına aynı-safa önerilmektedir. HPLC, NMR gibi cihazlar ile yapılan aynı safa araştırmalarında tayin edilen ester yapılarının ve ester karışımlarının anti-ödematöz yani ödem önleyici etki gösterdiği kulaklarında oluşmuş farelerde kanıtlanmıştır. Ödem çözücü olarak yaygın kullanımı vardır.

İran Üniversitesi Biyoloji Bölümünün yürüttüğü çalışmada ekstrelerin uzun süreli kullanımında oksidatif stres üzerindeki etkileri incelenmiş, lipit peroksidasyonunun ve hidrojen peroksit birikimini önlediği böylece oksidatif stres üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Uygun kombinasyonlar ile bir araya getirildiğinde içeriğindeki organik asitler sayesinde tümörlü hastalıkların tedavisinde özellikle lenf, karaciğer, lösemi, pankreas tümörlerinde ve kan yoluyla ilintili hastalıklarda çok ciddi etkileri gözlenmektedir. Damar iltihabı, varis ve anal fistüller, rahim ve böbrek iltihapları, ameliyat yaraları ve yara enfeksiyonları üzerinde iltihap giderici, antibakteriyel özelliği ile tedavi edicidirler. Sedef hastalarında da önerilmektedir.