Ardıç (Juniperus communis)

Juniperus Kroeber’e göre Latince ‘genç’ anlamındaki  ‘Junior’  ve belirmek anlamındaki ‘pario’ sözcükleri kökenlidir. Ne zamandan beri insanlığa hizmet ettiği bilinmeyen ardıç, tüm eski kaynaklarda vardır, Mısırlıların papirüslerinde de yer almaktadır.

Orta Avrupa, Almanya, Macaristan ve Fransa’da, ülkemizde ise Trakya, Ege ve Akdeniz bölgelerinde bol miktarda yetişmektedir.

Nisan-Mayıs aylarında çiçek açan, 1-9 m yüksekliğinde, kışın yapraklarını dökmeyen ve siyahımsı mor yuvarlak meyveleri olan bir bitki türüdür.

Ardıç meyveleri , sıvı halde, ezilerek, ya da toz halinde kullanılır. Antiseptik ve idrar söktürücüdür. Gut, artrit ve romatizma tedavisinde etkilidir. Çayı ile banyo yapıldığında gevşeticidir ve kas ağrılarını giderir. İştah açmak ve sindirim bozukluklarında kullanılır. Kan temizleyici özelliği vardır. Vucuttaki kireçlenmelere ve mafsal ağrılarına iyi gelir.Kumları döker, kanın katılaşmasını önler.

Tıbbi Nitelikleri: Deri uyarıcı, gaz söktürücü, iştah açıcı, kan temizleyici, adet kanamalarını düzenleyici, idrar söktürücü.

Call Now Button
Open chat
Whatsapptan Yazın