Aids (HIV Virüsü)

HIV (Human Immunodeficiency Virus / İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü)

HIV virüs genetik maddesi RNA dan oluşan retrovirüs familyasındandır. Retrovirüslerin üç alt familyası vardır. HIV virüsü bağışıklık sistemine zarar verdiğinden, kişilerin hastalıklara yakalanması da kolaylaşır ve savunma sistemleri güçsüz olduğu için yakalanılan hastalıklar ile metabolizmanın savaşması da zorlaşır.

Kanında HIV virüsü bulunmayan kişilere “HIV negatif” denir. Bu kişiler aynı zamanda Anti-HIV testi (ELISA testi negatif) kişilerdir. Kanında HIV virüsü bulunan kişilere “HIV pozitif” veya “HIV enfeksiyonlu” denir. Bu kişiler aynı zamanda kanında antikor bulunan seropozitif (Anti-HIV testi=ELISA testi pozitif) kişilerdir.

HIV virüsü cinsel ilişki, direk kan teması, organ nakilleri ve anneden bebeğine olmak üzere dört yolla bulaşabilmektedir. HIV virüsünün bulaşmasından sonra ise hastalığın seyri çok çeşitli şekillerde olabilir. Bazı durumlarda hastalık hiç belirti vermeyebilir. Buna göre seropozitif denilen bireylerin çoğu klinik veya biyolojik olarak zarara uğramamış durumdadır. Bu şekilde sağlıklı ama mikrobu taşıyan kişiler bilinçli olmadıkları oranda tehlikelidir. Çünkü taşıdıkları virüsü başkalarına bulaştırabilirler. Buna karşılık virüs alındıktan sonra, nedeni açıklanamayan ateşli veya ateşsiz bir yorgunluk hali, bazen virüslü bir menenjit veya tüm vücutta yaygın lenfadenopatiler oluşabilir. Bazen bu vesile ile yapılan araştırmalar HIV enfeksiyonunu doğrular.

Günümüzde yapılan çalışmalar ile HIV tedavisinde çok ciddi gelişmeler gözlenmiştir. HIV virüsünün kesin bir tedavisi pek mümkün olmamakla birlikte hastaların kaliteli ve uzun yaşamasını sağlayan bazı ilaç ve ürünler geliştirilmiştir. Özellikle bağışıklık sistemini ayakta tutan savunma gücünü arttıran bitkisel kombinasyonlar ciddi destek oluşturmaktadır. Doğru bitkisel kombinasyonlar ve tedavi süreci ile ilgili bilgi almak için 7/24 hekimlerimize danışabilirsiniz.

Erken tanı ve tedavinin faydası çok önemlidir. Şüphelenilen bir durum olduğunda gecikmeden doktorunuza başvurunuz ve gerekli testleri yaptırınız.