Ağrı Tedavisi

Her hastanın durumuna uygun tedavi yöntemi geliştirilerek, etkili olabilecek şekliyle uygulanmalıdır. Hastanın; tedaviye verdiği cevaba yönelik yeni tedavi planı geliştirilmeli tüm ekipmanları ve uzman kadrosuyla donanımlı kliniklerde yapılmalıdır.

Ağrı tedavisin en çok kullanıldığı hastalıklar;

Omuz (kireçlenme ve diğer ağrılarda)

Kireçlenme olarak bilinen omuz ve çevresinde oluşan eklem ve kıkırdak ağrıları hareketlerde kısıtlamaya bile sebep olabilir.

İlaç tedavileri yada Fizik tedavi yöntemlerine yanıt vermeyen hastalarda uygulanabilen Girişimsel yöntemler

 • Eklem içi kortizon enjeksiyonu
 • Eklem içi Radiofrekans
 • Supraskapular sinir Pulse radiofrekans uygulaması
 • Pahsa kateter uygulamaları
 • Eklem içi Ozon tedavisi
 • Eklem çevresi Prolozon
 • Sorft LASER needle
 • Gerilim Tipi Başağrısı

Kendine Has Özelliği Olmayan Belli Belirsiz Ağrılar

Episodik ve süregen tipleri vardır. Yılda 180 günden az görülürse epizotik 180 günden fazla görülürse süregen gerilim tipi baş ağrısı olarak tanımlanır. Ağrı atakları dakikalar hatta günler sürer. Günlük aktiviteleri etkilemeyen orta şiddette basınç ve sıkışıklık hisli başın iki tarafında olan ağrılardır. Bulantı yoktur. Işık ve gürültüden rahatsız olabilirler. Ayda 15 günden daha az görülmesi, ılımlı veya orta derecede olması, iki taraflı olması, günlük işlere engel olmaması gibi özellikler bizi gerginlik baş ağrısının epizotik şeklinin tanısına götürür. Süregen şeklinde ise son 6 ayda her ay 15 gününde mevcuttur. Basınç ve sıkıştırma hissi burada da söz konusudur. Günlük aktivite ile artmaz bulantı olabilir ses ve ışıktan rahatsızlık duyulabilir.

Tedavi

Medikal tedaviye ek olarak ya da tek başına

 • LASER needle uygulamaları
 • Ozon tedavisi

Küme Baş Ağrısı

Şiddetli tek taraflı, genellikle göz yada göz çevresinde veya her ikisi beraber, tedavi edilmediğinde 15-180 dakika arası süren bıçak saplanır tarzında bir ağrı şekli olup. Gözde çevresinde kızarma,sulanma, burunda tıkanıklık,akıntı, yüzde terleme, göz kapaklarında düşme ve şişme olabilir. Daha çok erkeklerde görülür. Migrenin tersine hasta yerinde duramaz. Ağrıları gece yarısı hastayı uykusundan uyandırabilir.

Tedavi:

İlaç tedavilerine yanıt vermeyen hastalarda uyguladığımız yöntemler ;

 • Sfenoplatin ganglion RF
 • Ozon tedavisi
 • Sorft LASERneedle

Osteporoz (Kemik Erimesine Bağlı Ağrılar)

Kemiğin mineral içeriğinin azalması sonucu dayanıklılığının azalmasına bağlı deformiteler, kemik kırıkları, omurlarda çökmeler ve sonuçta; kendisini daha çok ağrı yakınmaları, dişlerde dökülme, boyda kısalma ile gösterir.

Özellikle kadınlarda menapozdan sonra karşımıza sık çıkan sorunlardan birisidir. Kemik dansitometri ölçümleri yol göstericiğinde ilaç tedavileri, eğer omurilik kemiklerinde aşırı yıpranma ya da çökmeler oluşmuş ve bunlara bağlı dayanılmaz ağrılar söz konusu ise vertebroplasti veya kifoplasti dediğimiz, hareketli röntgen sistemleri eşliğinde narkoz ve neşter kullanmadan omurilik taşıyıcı kemiklerinin içerisine kemik çimentosu dediğimiz maddeler enjekte edilmesiyle ağrıları %95 oranında geçirmektedir.

Tedavi:

Medikal tedaviye ilaveten

 • Vertebroplasti
 • Kifoplasti
 • Ozon Tedavisi
 • Pahsa kateter uygulamaları

Nöropatik Ağrılar

Kronik bir ağrı tipi olup sinir hasarlanması sonucu oluşur. Damarsal kökenli, şeker hastalığına bağlı sinir harabiyetleri, alkoliklerdeki sinir hasarları gibi birçok kaynağı var olup, ağrı kesici ilaçlara yanıt vermez. Trigeminal nevralji ve Zona ağrıları da nöropatik ağrılardır.

Bu farklı bir ağrı çeşididir. Normalde ağrı oluşturmayan bir uyarı örneğin soğuk bunlarda ağrı olarak bedene yansır. Aşırı hassastırlar, Ağrılı uyaranlara cevapları ise abartılıdır. Yanma ve karıncalanma tipi ağrıları sürekli rahatsızlık vericidir. Bu ağrıların tedavileri güç olmakla birlikte ilaç tedavilerinin yanında, o bölge duyusal sinirlerinin iletimlerini değiştirerek faydalı olunabilmektedir. Örneğin bizim uyguladığımız pratikte “paşa kateter” dediğimiz multifonksiyonel nörolojik elektrod uygulamaları iyi sonuçlar vermektedir.

Tedavide ilaçlara ilaveten

 • Radyofrekans ile Sempatektomiler
 • Pasha kateter
 • Ozon Tedavisi

Ameliyat’la Geçmeyen Bel Ağrıları

Bel fıtığı nedeni ile ameliyat olmuş ancak bel ve bacağa vuran ağrıları geçmemiş hasta grubunu ifade etmek için başarısız bel cerrahisi olarak ifade edilmektedir.

Bel ya da bacağa vuran ağrılardan yakınan ve kendisine bel fıtığı tanısı konup ameliyat edilen hastalarda şikayetlerin ameliyattan hemen sonra ya da daha geç bir dönemde tekrarlaması olayıdır. Bel fıtığı nedeni ile ameliyat edilenlerin % 15’inde görülebilmektedir.

Nedenlerine gelince:

Eğer operasyondan hemen sonra hastanın daha önceden var olan şikayetleri aynen ya da artarak devam ediyorsa :

 • Konulan tanı yanlıştır
 • Yanlışlıkla başka mesafeden ameliyat edilmiştir
 • Operasyon tekniği hatalı ya da eksiktir diye düşünmek gerekir.

Eğer hasta ameliyat olduktan 2-6 ay sonra benzer şikayetlerle tekrar hekime müracaat etmişse yukarıdaki nedenler olabileceği gibi daha çok operasyon bölgesinde yapışıklıklar, granülasyon dokuları ya da fıtığın aynı veya başka bir bölgeden nüksü yani tekrarlaması söz konusu olabilir.

Tedavi;

Biz özel bir epidural kateter ( RACZ) vasıtası ile doku eritici ilaçların beraberinde kortizon vererek, hastaya iki, üç gün daha bu kateterden yoğun tuzlu serum vererek tedaviyi sonlandırıyoruz. Ağrılar geçmez ise Pasha kateter dediğimiz ( multifonksiyonel nörolojik bipolar kateter) uygulamasına geçiyoruz. Bu yöntem ile ağrıların omuriliğe giriş kapıları ileri teknolojik uygulama ile kapatılarak hastaların rahatlaması sağlanır. Her şeye rağmen ağrıları geçmeyen hastaların omurilikleri üzerine pil takmak ( spinal kord stimülatörü) gerekebilmektedir.
Bel – Boyun ( faset eklem artrozu )

Artroz en çok omurganın bel ve boyun bölgesinde yerleşir. Omurga artrozunda, ağrı ve omurga sertliğine ek olarak omurga kanalından geçen sinirlerin rahatsız olmasına bağlı belirtiler de görülebilir. Omurga içinde omurilik yer alır. Omurilikten de sinirler çıkar bu çıkış kemik kanalların içinden olur kemik çıkıntıları kanalı daraltarak sinirlere baskı yapar ağrılar oluşur. Örnek olarak, siyatik sinirin sıkışması ya da iltihabı sonucunda gelişen siyatik tablosu verilebilir. Enseden kuyruk sokumuna kadar omurgamızın arka kısmında yer alan ve vertebralarımızı birbirine irtibatlandıran faset eklemleri dediğimiz eklemler vardır. Buradaki kireçlenmeler, omurga kanalını daralmasına ve yanından geçen sinirleri baskılamasına bağlı olarak bel hareketlerinde önceleri sabah sertliği, çabuk hareket edememe, sonraları ağrı, yanlara eğilme ve geriye doğru eğilememe, yatakta dönerken de ağrılara neden olabilir. Boyunda da aynı kısıtlanmalar, kollara, enseye, omuzlara vuran ağrılar oluşur.

Artrozların Tedavisi

İlaç tedavileri yada Fizik tedavi yöntemlerine yanıt vermeyen hastalarda Tanısal blok yapılır.

Uyguladığımız Girişimsel yöntemler:

 • Eklem içi kortizon enjeksiyonu
 • Radiofrekans denervasyonu
 • Pahsa kateter uygulamaları
 • Soft LASERneedle

Migren

Bu baş ağrısının bilinen 2 tipi vardır 1- genel migren 2- klasik migren. Genel migrende aura dediğimiz ön belirtiler yok klasik migrende vardır. Baş ağrısız auralı migren oldukça yaygın olup baş ağrısı ön planda olmadığı için genelde göz hekimlerine müracaat ederler. Yani Migrende her zaman baş ağrısı olur diye bir kural yoktur.

Migren en çok 25-55 yaşları arasında % 10 gibi bir yaygınlıkta görülür. Kadınlarda 3 misli daha fazla görülür.

Aurasız (genel) Migren: 5-20 dakikada gelişir 60 dakika kadar sürebilir. Belirtiler: Ses ve ışıktan rahatsız olma. Genellikle yüzün tek tarafında oluşan ağrı. Hareketle artma. Genellikle sabah uyanınca başlar. Ağrı zonklama tarzındadır. Bulantı olabilir. Düzelme yavaş olup genellikle uyuyunca azalır. Mensturel olaylarla ilgisi olabilir. Merdiven çıkmakla artabilir.

Tedavi:

İlaç tedavilerine yanıt vermeyen hastalarda uyguladığımız Girişimsel yöntemler

 • BOTOX uygulamaları
 • Soft LASERneedle
 • Rektal OZON uygulamaları

Fibromyalji

Kronik ağrılı durumlardan birisi olan fibromyalji kendisini “ her yerim ağrıyor “ “çok yorgunum” yakınması ile ortaya koymaktadır. Günlük yaşam kalitesini ciddi olarak bozan bu rahatsızlık daha çok geç ve orta yaştaki kadınlarda görülmektedir. Tıbbi anlamda nedeni henüz tam olarak ortaya konamamış olan fibromyalji’ nin tedavisi de o denli zor bir rahatsızlıktır. Halk arasında “ adale romatizması” tabiri bu hastalık için de kullanılmaktadır.

Ağrıları daha çok omuz ve kalça bölgelerinde yoğunlaşmıştır. Hastaların %30 unda depresyon belirtileri söz konusudur. Her taraflarının ağrıdığını, bir türlü dinlenemediklerini ve uykularının düzensiz olmasından yakınırlar.

Bu hastalarda baş ağrıları da sık görülmekte normalde ağrı oluşturmayan bazı uyaranlar örneğin soğuk, üzüntü bu hastalarda ağrıyı tetiklemektedirler.

Tedavi:

Ağrı kesici kas gevşetici ilaçların faydası yoktur. Antidepressanlar verilebilir.

 • LASER iğneleri
 • Kas içersine OZON
 • Kanın OZON lanması.
 • Ozon saunadan çok iyi istifade ederler.

Kanser Ağrıları

Kanserin bizzat kendisi ya da aldığı tedaviler ağrıya neden olabilir.

Biz genelde basamak tedavisi dediğimiz şemaya uyuyoruz. Basamak tedavisinde önce basit ağrı kesicilerden başlanarak morfin tedavisine kadar gidilir eğer hastanın ağrıları kontrol edilemiyorsa daha girişimsel yöntemler uygularız. Omurilik çevresine port takılarak hazneden ilaç verilmesi ya

Dejeneratif Disk Hastalığı (Bel ve Boyunda)

Esas neden omurlar arasında bir nevi amortisör görevi gören yastıkçıkların (disklerin) suyunu kaybetmesi sonucu oluşan çatlama ve yarıkları vücudun tamir etme çabası sonucu disklerin içersinde damar ve sinir paketlerinin oluşması ( normalde disklerin damar ve sinirleri yoktur), yani bir nevi dejenere olmaları hadisesidir. Aslında, yaşlanmamızın doğal bir sonucu olarak dejeneratif disk hastalığı oluşur. Fakat aşırı kilo, sürekli ağır kaldırma, travmalar ve de stres bu rahatsızlığı daha genç yaşlarda ortaya çıkarabilir. Bel fıtıklarına zemin hazırlar.

Çok oturmak, çok ayakta kalmak ya da ağır kaldırmakla belde ağrılar oluşur. Genellikle kuşak tarzında ya da kalça üzerlerinden aşağı doğru yansıyan ağrılara neden olabilir.

Tanı olarak MR’ da karanlık disk şeklinde ön bilgi verir. Öncelikle tanısal olarak diskografi yapmak uygundur. Böylece ağrının hangi dejenere diskten kaynaklandığı saptanır. Ki bir çok dejenere disk belirti vermeyebilir. Bel ağrısına neden olan dejenere disk tedavi edilir.

İlaç tedavileri ve de Fizik Tedavi yöntemleri ile geçmeyen ağrılarda;

Tedavi olarak

 • epidural kortizon uygulamaları
 • pasha kateter uygulamaları
 • IDET
 • Intradiskal OZON ejeksiyonu
 • İntradiskal LASER

Kanser ağrısının hissedildiği bölgeyi kontrol eden merkezlerin radyofrekans yöntemi ile devreden çıkarılması, sinir öldürücü alkol ve fenol uygulamaları gibi tüm seçenekleri hastanın ağrı derecesine göre önerip uygulamaktayız.

 • Port takılması
 • Alkol, Fenol nörolizi
 • Perkutan Kordotomi
 • Radyofrekans ile Sempatektomiler
 • Ozon Tedavisi
Uzmanlarımızla Görüşün
Open chat
Whatsapptan Yazın