Adaçayı (Salvia Officinalis)

Adaçayı geleneksel tıpta da günlük hayatta da özellikle bayanların çok sık kullandığı genel olarak hücre yenileyici, kan temizleyici, mikro dolaşımı arttırıcı ve hormonal dengeyi sağladığı için hem sinir sistemini onarıcı  hem de  aşırı terlemeyi durdurucu olarak bilinmektedir.

Brezilya’da  Santa Catarina  Üniversitesi’nde adaçayı  adaçayı mide koruyucu etkileri üzerinde yapılan çalışmalarda, adaçayının mide lezyonları üzerinde durdurucu etkileri ve mide lezyonlarının oluşmasında gastrik mukozayı koruyucu etkileri belirlenmiştir. Mide ülserinde de durdurucu etki göstermektedir. İtalya’da yapılan çalışmalarda ise adaçayı iltihap önleyici etkileri belirlenmiştir.

Ayrıca anti-bakteriyal , mantarların üreyip gelişmesini engelleyici, virüslerin hücreye girip çoğalmasını önleyici, sindirim kolaylaştırıcı, büzücü ve kanama durdurucu olduğu bilinmektedir. Bacteriostatic etkisi Bacillus megatherium , basillus subtilis, Aeromonas hydrophila gibi bakteriler üzerinde kanıtlanmıştır. Staphylococcus aureus gibi bakteri türlerinin büyümesi ve çoğalmasını önlemektir. Herpes virüsünün sebep olduğu yaralarda, uçuklarda anti-herpetic etkisi vardır.

Kanser Tedavisinde Araştırılan Diğer Bitkiler ve Faydaları üzerine çalışmaları okumak için tıklayın.

Adaçayı’nın Faydaları Üzerine Yapılan Araştırmalar

İran’da Tahran Üniversitesi’nde adaçayı hafıza üzerindeki etkileri incelenmiş. Hafıza güçlendirici olduğu, akılda tutma kapasitesinin arttığı gözlenmiş. Sinirsel iletimden sorumlu asetilkolin sistem üzerinde de düzenleyici etkilerinin olduğu saptanmıştır. Portekiz’de Porto Üniversitesi’nde yapılan çalışmalarda adaçayının karaciğer üzerinde ki toksik ve koruyucu etkileri incelenmiş.

Serbest radikal peroksidasyonundan kaynaklı karaciğer hücrelerinin tahribatına karşı koruyucu ve önleyici etkileri olduğu belirtilmiştir. Çok güçlü anti-oksidan etkileri olduğundan karaciğer detoksifıkasyonunda kullanılmaktadır. Karaciğer enzimlerini düzenlemektedir.  Biberiye gibi bazı kombinasyonu sonucunda ise serum alanine aminotransferase ve aspartate aminotransferase seviyelerini düzenlediği ve daha güçlü karaciğeri koruyucu etki gösterdiği bilinmektedir.

İran’da Tahran Üniversitesi’nde adaçayı normal ve streptozotocin ile yüklenmiş fareler üzerindeki anti-diyabetik etkisi incelenmiş. 14 gün süre ile normal ve streptozotocin ile yüklenmiş farelerde ki serum glucose, triglycerides, kolesterol, üre, ürik asit, AST, ALT ve yükselen plazma insülin oranları incelenmiş. Sonuçta anti-diyabetik etki gösterdiği ve diyabet hastalarında kullanılabilir olduğu belirtilmiştir. Ayrıca yüksek şeker durumunda şeker düşürücü etkisi gözlenmiştir.